Skenované mapy a navigace Garmin

Skenované mapy a navigace GarminPřed časem jsem tu zveřejnil kategorické tvrzení, že do GPS navigace není možné dostat naskenované mapy. Časy se ale mění a to, co platilo dříve, dnes už nutně platit nemusí. Pojďme se tedy podívat, jak naskenovanou mapu zpracovat, abychom ji mohli zobrazit v některých navigacích od firmy Garmin.

Některé navigace od firmy Garmin podporují takzvané Custom maps. Custom map je právě to, oč usilujeme – naskenovaná mapa, nahraná do GPS. Které navigace custom maps podporují najdete například zde. Na sousedním odkazu je také možné najít instrukce, jak takovou mapu vyrobit. Jedná se o obyčejné překryvné mapy pro Google Earth, které stačí uložit do .kmz souboru a nahrát do navigace.

Problém spočívá v tom, že vyrobit pokud možno přesně překryvnou mapu v Google Earth vyžaduje velmi pečlivou práci a  jde to pomalu. Proto používám jiný postup, který využívá toho, že důležité mapy mám už zkalibrované pro Oziexplorer. Jak se taková kalibrace provádí, o tom jsem už na svém blogu psal – zájemce proto odkazuji na příslušný text.

Další postup je pak velmi rychlý. Zkalibrovanou mapu otevřu v programu MAPC2MAPC, který z ní příslušnou překryvnou mapu vyrobí. Program MAPC2MAPC je zdarma a stáhnout ho můžete na tomto odkazu. Já používám verzi programu 2.4.5 z roku 2010, na webu je verze mnohem novější. Následující popis se týká verze 2.4.5.

Obr.1: Otevírám mapu zkalibrovanou pro Oziexplorer

Obr.1: Otevírám mapu zkalibrovanou pro Oziexplorer

Obr. 2: Volba pro uložení otevřené mapy

Obr. 2: Volba pro uložení otevřené mapy

Aby to nebylo tak úplně jednoduché, je třeba udělat několik věcí – uvedu je v seznamu

 1. V programu MAPC2MAPC otevřu zkalibrovanou mapu (Obr. 1)
 2. Z programu MAPC2MAPC uložím tuto mapu jako Garmin Custom Map (Obr. 2) – při ukládání používám jen znaky z dolní poloviny ascii, tj. žádná čeština, žádné přehlásky atd.
 3. Při ukládání mě program může upozornit na to, že počet dlaždic (mapa se neukládá jako celek, ale po menších dlaždicích) je příliš veliký (Obr. 3) – v takovém případě počet dlaždic upravím. Zmenšování počtu dlaždic se ale jejich rozměry zvětšují – je třeba hlídat , aby nepřekročily dovolené meze (Obr. 4 a 5). Navigace obvykle dobře zobrazí dlaždice, jejichž rozměry jsou menší, než 1 megapixel (1024×1024). Větší dlaždice se downsaplují – viz např. zde.
 4. Před uložením  se také rozhodnu, které z dlaždic v navigaci nemusím mít – ty vypnu tím, že kliknu na zelené zátržítko a tím ho přepnu na červený křížek. Čím méně toho v navigaci bude, tím líp, šetří se místo v paměti i výpočetní nároky (Obr. 5).
 5. Program vytvoří vedle souboru pro Oziexplorer novou složku, která se jmenuje stejně jako mapa a má posfix _tiles. Ve složce najdeme soubor doc.kml a složku nazvanou files (Obr. 6 a 7)
 6. Soubor doc.kml a složku files včetně všeho, co obsahuje, zabalíme do jednoho souboru .zip
 7. Tomuto souboru změníme příponu ze .zip na .kmz
 8. Soubor .kmz nahrajeme do navigace do složky CustomMaps (Obr. 8)
 9. V nastavení navigace povolíme zobrazení Custom maps (Obr. 9)

Tím je všechno hotové a můžeme s navigací vyrazit ven. Mapa se nám bude zobrazovat a naše poloha na ní by měla odpovídat skutečnosti. Je jasné, že sken vektorové mapy má svá omezení a když ho budeme zvětšovat, nenajdeme na mapě nové podrobnosti, ale jen stále méně zřetelné linie. Naopak při zmenšování zoomu se nám bodu vrstevnice rozostřovat a navzájem splývat. To je dobře vidět na obrázcích 10 až 19.

Nesmíme také zapomínat na to, že naskenované mapy mohou mít bílý okraj. Může se tak stát, že bílý okraj jedné mapy zakrývá mapový obraz sousední mapy a na displeji tak místo té správné mapy vidíte jen bílý okraj té nesprávné mapy – to je znázorněno na obrázku 20. Tomu se dá předejít tím, že mapu před kalibrací v Oziexploreu ořízneme pomocí nějakého obrázkového editoru. Odstraníme bílé okraje a teprve potom kalibrujeme.

Výsledný soubor ve formátu .kmz se dá také samozřejmě otevřít v Goggle Earth – je to totiž právě soubor s překryvnou mapou. V Google Earth můžete pak například nastavovat průhlednost této vrstvy, nebo zapínat a vypínat jednotlivé dlaždice. Výsledkem může být podobně působivý pohled, jak je na obrázku 21.

Hodně štěstí při kalibrování a konverzi map!

Obr. 3: Varování - příliš mnoho dlaždic

Obr. 3: Varování – příliš mnoho dlaždic

Obr. 4: Takhle mi program navrhuje vytvořit dlaždice. Je jich 288 (18x16).

Obr. 4: Takhle mi program navrhuje vytvořit dlaždice. Je jich 288 (18×16).

Obr. 5: A tahle jsem dlaždice nastavil já. Čtyři z nich vůbec nebudu ukládat.

Obr. 5: A tahle jsem dlaždice nastavil já. Čtyři z nich vůbec nebudu ukládat.

Obr. 6: Červeně je vyznačená nově vytvořená složka a také původní soubor s naskenovanou mapu (gif) a soubor s kalibrací (map)

Obr. 6: Červeně je vyznačená nově vytvořená složka a také původní soubor s naskenovanou mapu (gif) a soubor s kalibrací (map)

Obr. 7: Obsah vytvořené složky

Obr. 7: Obsah vytvořené složky

Obr. 8: Příklad obsahu složky CustomMaps v navigaci

Obr. 8: Příklad obsahu složky CustomMaps v navigaci

Obr. 9: Povolení zobrazování Custom maps v navigaci

Obr. 9: Povolení zobrazování Custom maps v navigaci

Obrázky 10 až 19 ukazují totéž místo na mapě v různých přiblíženích. Na prvních obrázcích je vidět vypnuté dlaždice a slité kontury na mapě, poslední obrázky ukazují přiblížení, které je pro navigaci už nepoužitelné.
20001200800500300200120805030

Obr. 20: Neoříznutá mapa může způsobit podobný problém, i když máme celou oblast beze zbytku pokrytou

Obr. 20: Neoříznutá mapa může způsobit podobný problém, i když máme celou oblast beze zbytku pokrytou

Obr. 2: Poloprůhledná překryvná mapa v Google Earth

Obr. 2: Poloprůhledná překryvná mapa v Google Earth

~*~

 1. dankur

  Dobry den, pred lonskou dovolenou jsem si nahral do tabletu mapy balkanu pro Oziexplorera/Androzica ve formatu JPG/MAP. Samozrejme az v Srbsku jsem zjistil, ze ani v navigaci (Mio c710 s Win. Ce) ani v tabletu (Ainol quad core s Androidem) se mi mapy nezobrazuji :-(
  Meli jsem kliku, ze je v Miu Puvodni MioMap a ze pritulka zvlada s prehledem cteni map.
  Mapy Cr mam ve formatu MAP/OZFX3 a ty se mi jak v Oziexploreru, tak v Androzicu zabrazuji bez problemu. Muzete mi prosim poradit, jakym zpusobem mapy v navi/tabletu rozchodit.
  Predem moc dekuji za rady/pomoc
  S pozdravem
  Dan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.