Na Pamír

Na PamírPo dvou letech zase dozrál čas vyrazit do hor a trochu si odpočinout. Vybírání cíle bylo těžké. Podařilo se mi sice najít dvě překrásné a málo navštěvované hory v Tádžikistánu, ale ukázalo se, že jsou nedostupné až moc. Po předloňské zkušenosti s desetidenním vyčerpávajícím pochodem pod vlastní horu se mi letos do ničeho podobného nechtělo. Navíc jsem o nich s výjimkou pár fotografií a jednoho náčrtku nedokázal najít vůbec žádnou informaci. Volba proto nakonec padla na méně atraktivní lokalitu, která je ale snáze dostupná a měla by snad být lehčí i po lezecké stránce.

Pik Jedinstva a Pik Okťábrskij na Google EarthVybral jsem Pik Jedinstva a Pik Okťábrskij. Oba vrcholy jsou součástí Zaalajského hřebene, jehož nejvyšším bodem je známý Pik Lenina. Pik Lenina je velký magnet pro turisty a horolezce, proto doufáme, že v oblasti východně od něj, kam míříme, budeme sami.

Pik Jedinstva

měří 6690 metrů a leží téměř přímo na Kyrgyzsko-Tádžické hranici – mapa např. zde.

Pik Okťábrskij

měří 6780 metrů a je po Piku Lenina (7134m) druhým nejvyšším vrcholel Zaalajského hřebene — mapa např. na tomto odkazu. Vrchol leží cca 2 kilometry jižně od Piky Jedinstva — vlastně už v Tádžikistánu.

Na hřeben budeme stoupat žebrem ze Sedla Korženěvského (5402m) (mapa) přes nevýrazný Pik Spartak (mapa), což vlastně ani není výrazný samostatný vrchol, ale jen odbočka hřebene, která z údolí jako vrchol vypadá.

Podle informací, které mám k dispozici se zdá, že výstup ze sedla na Pik Spartak bude obtížný především v tom, že je tam mnoho hlubokého sněhu a bude to tedy velká dřina. Postup na Pik Jedinstava by pak neměl být technicky obtížný, bude to ale putování ve velké nadmnořské výšce.

Postup od Piku Jedinstva na Pik Okťábrskij vede po ostrém hřebeni se zaříznutým sedlem a nemáme o něm žádné informace. Předpokládám, že technicky to bude nejobtížnější část cesty. Navíc je to poměrně daleko a ve velké nadmořské výšce.

Termíny

Odlétáme z Ruzyně 18. července ve 12:05 a o den později ve 2:25 ráno přistaneme v Kyrgyzském městě Oš (mapa). Zde máme zajištěný nocleh a 20. července také dopravu.

Pojedeme  zhruba jižním směrem po Pamírském traktu (M41) a odpoledne bychom měli být v kišlaku Sary-Taš (mapa). Odsud budeme pokračovat ještě asi 30km k Tádžickým hranicím až k hraniční kontrole Bor-Doba (mapa). To všechno bychom měli bez problémů stihnout za jediný den.

Pěší část přístupu pod hory vede západním směrem dolinou pod Ledovec Korženěvského (mapa) a po Ledovci Koženěvského (mapa) pod samotné sedlo.

Zpět se budeme vracet stejnou cestou. Druhá možnost je z Ledovce Korženěvského přejít dvě sedla (Sedlo Mira a Sedlo Zlaté tele) a dojít do základního tábora pod Pikem Lenina. Autem zpět bychom pak mohli je odtud.

Zpět domů budeme z Oše odlétat 14. srpna ve čtyři ráno a v jedenáct téhož dne bychom měli být v Praze.

Fotografie

Nakonec několik odkazů na fotografie

~*~

 1. Libor Beneš

  Ahoj Tome,
  odjet si jen tak odpočinout na téměř sedmitisícovku, tak to je dobrý, tak to má být.
  Přeji hodně štěstí a ať se zadaří !!

  Libor

 2. kotatko

  Moc krásný přechod.. Budu tam duchem s Vámi.. Pevnou stopu,a šťastný návrat.

  Honza Koťátko.

 3. Ropak

  Drzim palec. At to dopadne lepe nez pred 2ma lety. My tady zatim budeme zavesovat pytle na kvacich .-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.