Elen Klimov: Jdi a dívej se (Иди и смотри)

Elen Klimov: Jdi a dívej se (Иди и смотри)Jen málo děl snese srovnání s filmem Elena Klimova Иди и смотри. Ačkoli mám DVD doma už několik let, teprve nedávno jsem našel sílu si to znovu pustit. Poprvé jsem tenhle film viděl před mnoha lety v televizi – a přestože to byla maličká černobílá televize s mizerným obrazem i zvukem, zůstal ve mně dojem tak silný, že jsem dlouho hledal vhodnou chvíli pro to, abych se znovu podíval.

Cesta mladého chlapce od prvotního nadšení, že se vydá do lesa za partyzány, k jakémusi závěrečnému smíření s válkou je plná těch největších hrůz, jaké si lze představit a Florian (Fjora)  ji prožije takřka v permanentním stavu strachu o život a hrůzy z toho, co vidí kolem sebe.
Navzdory některým názorům (viz czfd.cz) se však domnívám, že film přináší i katarzi. Není jí samozřejmě ta děsivá a nekonečná scéna likvidace běloruské vesnice a upálení jejích obyvatel. Není ani v následující popravě viníků, které se partyzánům podařilo dopadnout.
Film má pak ještě dvě scény. V té první Fjora střílí do Hitlerova obrazu, ležícího v blátě. V prostřihu vidíme Adolfa Hitlera a po každém výstřelu pozpátku běžící dokumentární záběry z Německa a z Hitlerovy kariéry. Pak se čas zadrhne a před očima máme opět Adolfa Hitlera o několik let mladšího. Fjora s šílenstvím v očích střílí a každým výstřelem vrací čas v zoufalé touze najít a vykořenit příčinu všech nekonečných hrůz, které prožívá. Hitler je v záběrech stále mladší, až náhle před Fjorovou puškou sedí na černobílém snímku zachycená mladá maminka s malým děckem na klíně. Maminka Adolfa Hitlera se svým synem. Stačil by jeden jediný výstřel, stačilo by zabít to děťátko a všechno by bylo pryč. Válka, smrt, zlo… Jediný pohyb ukazováčkem na spoušti, jeden nevinný život za milióny nevinných životů – a vše by mohlo být napraveno… A Fjora – nevystřelí…
Otočí se a vydá se za odcházejícími partyzány. Vmísí se mezi ně, zmizí v oddíle lidí stejných jako je on. A celý oddíl pomalu odchází do lesa. Do práce – do boje…

~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.