Topfenkorlkreuz a Památka Polmy a Maděry

TopfenkorlkreuzNa internetu je možné najít několik stránek, které se specializují  na informace o pomníčcích Jizerských hor. Jedná se samozřejmě především o web spolku Patron, není to ale jediný zdroj. Zájemci si jistě správné odkazy najdou sami. Objevit v Jizerských horách něco dosud neznámého je už dnes téměř nemožné a proto se seznamy zpravidla rozrůstají už jen o drobnosti typu pomníčků obětem autonehod v Jizerskohorském podhůří. Proto mne těší, že mohu svým čtenářům nabídnout informace o dvou pomníčcích, které se na webových „pomíčkářských seznamech“ zatím nevyskytují.

Topfenkorlkreuz

TopfenkorlkreuzJde o železný kříž s tabulkou, zasazený do pískovcového soklu. Má se jednat o kopii původně dřevěného kříže. Podle mých informací ze třetí ruky, které jsou prý převzaty z nepublikovaného rukopisu Miroslava Nevrlého, se údajně jedná připomínku poutníka, kterému se říkalo Topfenkorl. Ten se sice narodil v ve vsi Nižebohy na Podřipsku, svého duchovního probuzení ale prý dosáhl právě v Jizerských horách. Tuto událost připomíná deska s nápisem

Topfenkorl
21. März 1947

TopfenkorlkreuzTopfenkorlkreuz

A kde že se pomníček nachází? Nedaleko zelené značky z Albrechtic, ve svahu Kančího vrchu.

Památka Polmy a Maděry

Polma a Maděra - foto z vrcholové knihy Věže loučení

Tomáš Polma a Přemek Maděra - foto z vrcholové knihy Věže loučení

Přemek Maděra a Tomáš Polma byli horolezci z Novoměstského horolezeckého oddílu, kteří zahynuli 16. srpna 2002 při sestupu z Petit Dru poté, co úspěšně vylezli cestu Bonattiho pilířem. Jejich kamarádi  později přejmenovali Novoměstkou věž ve skupině Francouzských kamenů na Věž loučení, jak si můžeme přečíst ve zdejší vrcholové knize. A na opačném konci skupiny Francouzských kamenů jim zasadili do žuly malou kovovou desku.

Věž loučeníVěž loučení - vrcholová knihaVěž loučení - vrcholová kniha

Památka Polmy a Maděry

Památka Polmy a Maděry

~*~

 

  1. Topfenkorla

    TopfenkorlKrkonoše mají svého Krakonoše, Orlické hory pak Rampušáka a Kačenku, na kterou si brousí Krakonoš. Bavorský les má svého Seppa a Jizerské hory Topfenkorla. Den co den je přítomný v jizerskohorských hvozdech, aby ochraňoval pocestné s dobrým srdcem a samozřejmě přírodu. Topfenkorla je skutečný, sic nemáme jeho podobiznu, kdo se s ním setká a má hřejivou duši, odchází a je v mysli lepší. Rokytnický fotograf a opatrovník děl starých krkonošských fotografů získal od jablonečského Zuzánka zažloutlou fotografii jeho děda, který chodil po horách, řezal dobytku rohy, aby je pak mohl prodat pohorským knoflíkářům. To je jizerskohorský Topfenkorla.

  2. Urban

    Nevím to úplně přesně, letos jsme snad Topfenkorla v Albrechticích na parkovišti potkali. Na zádech ošoupaný ruksak a na nohách boty z Charity. Neměli jsme však odvahu se ho zeptat. Měl již delší bílé vousy, bylo to 1.května 2016. Zachumlaný do myšlenek si to štrádoval k lesu pod Kančím vrchem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.