Na Smědavské hoře

Na Smědavské hořeSmědavská hora patří k těm méně navštěvovaným místům Jizerských hor. Je to asi způsobeno tím, že na její vrchol nevede žádná turistická cesta a je možné jej pouze obejít v poměrně velké vzdálenosti po vrstevnicových cestách.

Smědavská hora - mapa

Na mapě si můžeme všimnout místa, označeného jako “zřícené (resp. havarované) letadlo”. Protože leží těsně vedle cesty, mnozí ho asi znají. Stojí tu tento pomníček.

První pomníček První pomníček - deska

Dotazem na Wikipedii snadno zjistíme, co se tu stalo – cituji

Odpoledne 23. dubna 1992 došlo na úbočí Smědavské hory k letecké havárii, když do hory za zhoršených povětrnostních podmínek narazila dvojice francouzských letadel dopravujících humanitární pomoc do Běloruska. Obě posádky (4 osoby) zahynuly. Zbytky obou havarovaných letadel – Cessny i Piperu – se nacházejí při okružní (Pavlově) cestě kolem hory.

Letadla zde tedy havarovala dvě. Málokdo ví, že i pomníčky jsou tu dva. Ten druhý je však několik set metrů vzdálený a zakrývá ho husté mlází.

Druhý pomníček Druhý pomníček - zbytky letadla
Druhý pomníček - nápis

Povodně z letošního léta nezpůsobily spoušť pouze v podhůří, ale podepsaly se výrazně i na Smědavské hoře. Postupuje-li člověk od pomníčku po spádnici směrem k Sedmitrámovému mostu, jsou tu stopy povodně nejprve patrné jen na trávě, která je proudící vodou položená k zemi. Zdá se, že voda tu neměla jak uškodit, protože tekla po travnaté vrstvě, která chránila půdu před erozí. Stačilo však jedno místo, kde ochranná travnatá vrstva nejspíš chyběla. Voda se dostala k půdě a odnesla ji. Nesmírná síla povodně doslova sloupla několik decimetrů rašelinné půdy v šíři několika metrů až několika desítek metrů a odhalila žulové podloží.  Kdyby pršelo ještě déle, možná by se odhalil celý žulový monolit Smědavské hory a začalo by u nás to trochu připomínat Yosemity…

Tady někde to začalo Stržená půda Dnes tu zase teče jen malý čůrek
Několik desítek metrů široká spoušť

Stromy, které voda ze svahu odnesla najdete dnes pod nejstrmějším úsekem, kde jsou propletené a polámané jako sirky.

Pod svahem

Na závěr článku nabízím ještě dvě videa.

~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.