Koncert

Elli ChoiPo dlouhé době jsem se řízením osudu dostal opět jednou na koncert. Pozvání patřilo k těm, která se neodmítají. V Dvořákově síní Rudolfina pátého května vystupovala Filharmonie mladých Praha. Nesmíme se nechat zmást tím, že se jedná o orchestr lidové školy umění (ZUŠ Na popelce), Filharmonie mladých Praha je ověnčena řadou úspěchů z  mnoha festivalů a soutěží. A to zcela po právu. Hlavním tématem večera však tentokrát nebyl vynikající orchestr, ale Elli Choi, geniální osmiletá houslistka.

Maličká Elli zůstala maličkou i na stupínku, který byl téměř dvakrát vyšší, než ten dirigentův.  Když takové dítě přijde před orchestr, nechce se vám zprvu věřit, že se skutečně chystá odehrát náročný houslový koncert. Pochybnosti vás však opustí v okamžiku, kdy ze svých polovičních houslí vyloudí první tóny.

V krátkém projevu při přestavbě pódia vystoupil Lukáš Hurník a zmiňoval se o tom, že geniální dětští  hudebníci existovali ve všech dobách (uvedl mj. mladého Mozarta). Přesto je cosi podivného na tom, že dítě, které by normálně chodilo do druhé třídy, dokáže takhle interpretovat obtížné hudební party.  Většina jejích vrstevníků netuší, kolik strun housle mají — zatímco pro tuhle dívenku jsou něčím tak samozřejmým, jako jsou pro  její vrstevníky gameboye  či panenky.

Elli Choi se jistě bude ve své hře zlepšovat, bude sbírat další a další úspěchy, přesto mi to nedá a musím si položit otázku — co jí čeká? Co jiného, co nového, v čem se její budoucí život odliší od jejího života dosavadního? Každodenní cvičení, cestování po světě, hotely, koncertní sály. Bude snad obklopena jinými lidmi, už s ní asi nebude jezdit maminka, přesto se mi zdá, že její dospělost se od jejího dětství nebude příliš lišit. Je to tak správné? Je to přijatelná cena za prožitky, které bude poskytovat svým posluchačům?

~*~

Plakát Program

Jeden komentář

 1. Filharmonie mladých Praha

  Ach, jak mne potěšilo, že píšete o tomto koncertu! To si vůbec nedovedete představit :) Jsem violistka právě z tohoto orchestru! I já jsem vám 5. května hrála :) Na váš blog jsem se dostala náhodou – kamarádka na facebooku posílala link na poslední článek Bartolomějova blogu a tam jsem nalezla odkaz na vaši stránku. A co tu nevidím! Zmínka o FMP.
  A vaše otázky jsou správné – kam se podělo Elliino dětství? Strávila s námi víkend na soustředění a, to vám povím, byl to zážitek :) Elli je živá, veselá a občas i trochu hyperaktivní. Všechno, co jsme měli, nám snědla, všechny hry, co s námi hrála, zařídila tak, aby vždy vyhrávala, atd. :)) Ale když vzala housle, byl z ní dospělý člověk, který ví, co chce. Práce s ní byla radost, šlo to lehce. Možná se nám poštěstí a znovu s ní budeme hrát, tentokrát v Dubaji. Ale abych to nezakřikla! Ještě to není jisté.

  Jsem tedy ráda, že se vám koncert líbil.
  Mějte se krásně!
  Adéla Kunteová

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.