Ohlas na promítání

Před časem jsem měl promítání obrázků z cesty do Číny. Konalo se to v Poniklé a publikum tvořili z velké části členové místního ochotnického spolku Kolár. Publikum to bylo milé a pozorné a já měl dobrý pocit. Dnes jsem náhodou narazil na krátké zhodnocení téhle besedy z pera Tomáše Hájka, které zveřejnil na webu spolku Kolár. Tak se mi zalíbilo, že mi nedá abych ho zde neocitoval.

Další zemí, která se slovem i obrazem představila návštěvníkům Večeru při svíčce, byla mocná Říše středu. Pan Tomáš Hruš zavzpomínal na svoji cestu, kterou vykonal již před několika lety – v době horečných příprav na pekingské olympijské hry. Zavítali jsme do pulzujících megapolí pohroužených do věčného smogu (Peking a další) – a nalezli zde i poslední (dnes již patrně zdemolované) zbytky původní ne-mrakodrapové výstavby, obdivovali nevýslovné divy Čínské přírody (Kamenný les, Tibetské výšiny, kaňony na řece Jang-c´-ťiang… ) i památky tisícileté civilizace (Velká zeď, Terakotová armáda, konfuciánské kláštery…) a okusili též něco z běžného života v Číně.

Ukázala se nám tak (pochopitelně že jen v malém výseku) země, která již dnes tahá za nitky světového dění a která bude vahadlo i naší vlasti v budoucnu svírat ještě mnohem pevněji. Kdo si zapamatoval z Večera pří svíčce alespoň několik znaků obrázkové abecedy, bude mít do budoucna vítaný náskok…

Skromnou účast ponikelských posluchačů (kterou naštěstí zachránilo několik přespolních) si lze vysvětlit patrně jako akt vzdoru vůči zemi, která na lopatky položila a poté doslova vysála největšího ponikelského zaměstnavatele.

Uznejte – že je  to hezké?

~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.