Dropbox a Live Mesh

Live mesh a Dropbox…aneb jak jsem proti své vůli testoval

Nejsem člověk, který by toužil po testování nového softwaru a raději si počkám, až to za mne udělají jiní. Podle jejich doporučení pak vybírám. Situace mne však donutila udělat nechtěný test obou služeb z titulku. A rovnou napíšu, že Live Mesh prohrál na celé čáře. Ne proto, že by snad dělal něco hůř než Dropbox. Live Mesh totiž to co má dělat nedělal vůbec!

Ale popořadě.

Jak Dropbox, tak Live Mesh nabízejí jako svou hlavní funkci synchronizaci. Pokud nevíte oč jde, pak vězte, že na vašem počítači běží malý prográmek, který -jakmile do určené složky uložíte nějaký soubor, nebo ten soubor změníte- vezme tahle data a pošle je na server. Na vašem dalším počítači tentýž prográmek zjistí, že soubor nahraný na serveru se změnil a tu čerstvou verzi stáhne. Na všech počítačích tak máte stále k dispozici poslední verze svých souborů. Samozřejmě jsou nějak ošetřené konfliktní situace a oba produkty toho nabízejí o mnoho víc, to jsou ale jen bonusy k základní funkci – synchronizaci dat.

Já si od začátku chtěl synchronizovat především dvě složky. Jsou to ale složky poněkud neobvyklé, protože obě obsahují nezvykle velký počet souborů. Jedna obsahuje databázi Geogetu. Její velikost je něco přes 2GB, obsahuje ale téměř 180 tisíc souborů! Druhá složka obsahuje Archiv médií programu Zoner Photo Studio. V této složce (o velikosti něco přes 2,5GB) je uloženo cca 110 tisíc souborů.

Dropbox

V době, kdy jsem se o synchronizaci začal zajímat jsem objevil Dropbox, nainstaloval ho, databázi Geogetu umístil do příslušné složky a Dropbox skvěle odvedl svou práci. A odvádí ji stále. Složka se bez problémů synchronizuje i když samozřejmě po spuštění chvíli trvá, než si ji Dropbox proskenuje aby zjistil případné změny. Klienti Dropboxu běhají na dalších operačních systémech, to pro mě osobně sice není zajímavé, ale pro řadu lidí to může být rozhodující faktor.

Live Mesh

Když jsem zjistil, že něco podobného nabízí i Microsoft jako službu Live Mesh, rozhodl jsem se použít pro synchronizaci Archivu médií ten. Po instalaci a nastavení složky pro synchronizaci se všechno v pořádku rozběhlo a klient začal posílat data na server. Dalo se čekat, že to bude chvíli trvat, takže jsem odešel od PC a vrátil se k němu ráno. Live Mesh hlásil, že je synchronizováno. Nebylo. Na serveru byla nahrána cca 1/3 dat a Live Mesh se nedal nijak donutit, aby poslal na server zbytek. Zkusil jsem (podle doporučení výrobce) odpojit a zase připojit sychronizovanou složku, zkusil jsem reinstalaci Live Mesh, zkusil jsem to z jiného PC. Marně. Live Mesh prostě můj Archiv médií nesynchronizuje.

Ještě dodám, že v dokumentaci není uvedeno nic o nějakém limitu na počet souborů a k limitu množství dat jsem se nepřiblížil.

Závěr

Dropbox funguje bez problémů, rychle, nenápadně. Nevadí mu obrovský počet souborů v mnoha vnořených složkách. Běhá na více operačních systémech.

Live Mesh velký počet souborů nezpracuje, ačkoli se navenek tváří, že to udělal. Běhá na operačních systémech jediného výrobce.

Volba je jasná.

Zbývá jen dodat, že tohle není reklamní článek, ačkoli to tak snad vypadá. Nemám také ve zvyku pomlouvat produkty od některých firem. Prostě jsem vyzkoušel a toto jsem zjistil…

Nemusíte mi za tenhle článek posílat honorář, ale pokud se rozhodnete Dropbox vyzkoušet a zaregistrujete se  po kliknutí na tento odkaz, dostanu ke svému prostoru na serveru Dropboxu dalších 250MB. A 250MB navíc ke svému výchozímu účtu (což jsou 2GB) dostanete i vy. Udělat to samozřejmě nemusíte, zůstanete ale bez čtvrtgigového bonusu.

~*~

 1. Tomáš Hruš

  Přispěl jsem do diskuse pod článkem pana Hulána nazvaným Synchronizace souborů: geniální Live Mesh, hloupý Dropbox diskusním příspěvkem číslo [23], na který reagoval pan Hulán příspěvkem číslo [24].

  Mou další reakci však pan Hulán smazal. Proto ji publikuji zde – je to má odpověď na příspěvek pana Hulána označený číslem [24].


  Myslím, že než takhle dávat uživateli najevo, jakou má „synchronizační potřebu“ (pěkný termín, bravo! :-) ) by bylo lepší buď na rovinu napsat, že taková složka synchronizovat nejde, nebo (raději) prostě udělat to, co uživatel chce.

  Live Mesh si bohužel vybral tu nejhorší možnou kombinaci: Neudělal, co jsem po něm chtěl a tvářil se, že má hotovo.

  Jak se na takový produkt můžete spolehnout, když ani neoznámí, že synchronizaci nedokončil?

 2. Tomáš Hruš

  Začal jsem Live Mesh používat pro synchronizaci složky s fotografiemi. 5GB je tak akorát limit, kdy je čas zbytnělá data přesunout do archivu, takže se mi Live Mesh hodí i jako takové „připomínátko“, že se přiblížil čas úklidu.

  Zjistil jsem ale další nešvar Live Mesh. Když smažu složku i s obsahem na jednom PC, tak na druhém PC po synchronizaci sice zmizí obsah složky, někdy(!) se ale stane, že nezmizí složka samotná! A tahle nesmazaná složka tam zůstane viset a už se nesynchronizuje zpět na původní PC. Pokud tedy mažu složky výhradně na jednom PC (kde si dělám zálohy fotografií), na druhém PC mi zůstává stále delší seznam prázdných složek. Zbavím se jich až dalším smazáním….

  Zlatý DropBox!

 3. pedro

  podobna skusenost, velky projekt synchronizoval iba raz dalsie zmeny uz nie :( a zlozky nemaze :((

 4. Pingback: Dropbox poráža Livemash « pedromagician
 5. Pingback: Dropbox poráža Livemash | pedromagician

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.