Historie.cs a politik

historie.csPořad Historie.cs patří k těm několika málo TV programům, které stojí za to sledovat. Redaktor Vladimír Kučera si zve k diskusi historiky a během hodiny se před námi zpravidla odehraje velmi soustředěná, věcná a poučená debata. Už to samo o sobě je v dnešní době cosi nevídaného. A považte, že hosté pořadu navíc mluví kultivovaně, neskáčou si do řeči, reagují věcně a bez osobního napadání. Kde jinde můžete dnes něco takového zažít?

To všechno jsou důvody, pro něž Historii.cs rád sleduji.

Tématem nejnovějšího dílu byl Klement Gottwald a redaktor si tentokrát k debatě pozval Jiřího Pernese, Pavla Kosatíka a Miroslava Ransdorfa. Ano – toho Miroslava Ransdorfa. Svým vzděláním (vystudoval filosofii a historii na FF UK, později pracoval tamtéž a také v Prognostickém ústavu AV) i znalostmi oné části naší historie do takové debaty pan Ransdorf nepochybně patří. Nepatří do ní však způsobem, jakým se jí účastnil. Předvedl zde totiž celou škálu nechutností, které jsou sice v jeho dnešním pracovním prostředí (tedy v české politice) normou, do skutečné diskuse však nepatří. Klement Gottwald do demokratické soutěže vstupoval s jediným cílem – demokracii zlikvidovat. Zdálo se mi, že pan Ransdorf do diskuse vstupuje s jediným cílem, totiž opanovat ji a potlačit fakta, která jsou v rozporu s jeho prezentací a interpretací osobnosti Klementa Gottwalda. Od svého vzoru evidentně něco pochytil.

Byli jsme tak svědky například toho, jak se pan Ransdorf místo o generálu Heliodoru Píkovi, na jehož popravu byl tázán, rozhovořil  na mnoho různých témat, citoval autory knih zabývajících se jinými věcmi a nebýt zastaven, mluvil by asi do teďka, aniž by se jedinkrát o generálu Píkovi zmínil.  Svým spoludiskutujícím bezostyšně skákal do řeči a když dostal slovo sám, začal vše -jak se trefně říká- okecávat, rozšiřovat téma a zabíhat do nepodstatných banalit. Nebýt pánů Kosatíka a Pernese (redaktor Kučera na něj evidentně nestačil), kteří si zachovali svoji noblesu a drželi se tématu, diskuse by pravděpodobně skončila naprostým rozkladem.

Doufám, že pan redaktor se ze svého omylu poučí a napříště se bude držet osvědčeného modelu zvaní odborníků, zatímco plané mluvky nechá jejich osudu v parlamentu.

Pořad Historie.cs každopádně doporučuji vaší pozornosti.

~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.