Jeskyně v Saském Švýcarsku

hohlenbuchDo Saského Švýcarska to mám z Liberce přece jen trochu z ruky. Letos na začátku května jsem se tam ale přece vypravil a překvapilo mne, že se v i pískovcové oblasti dá najít řada poměrně velkých jeskyní.

Několik jsem jich navštívil. Následující seznam není ani zdaleka úplný, berte ho jen jak inspiraci a tip na zajímavé výletní cíle.

Bellohoehle

Schéma Bellohoehle - klikněte

Schéma Bellohoehle - klikněte

Pod Pfaffensteinem se hned u cesty nachází Bellohoehle. Jedná se o poměrně snadno dostupnou jeskyni tvořenou zřícenými bloky. V místě, kde cesta začíná stoupat po schodech, je nalevo temná ukloněná šachta – vstup do jeskyně. Jedná se o velký (hlavní) vchod – Grosses Mundloch. Pro sestup se hodí pět metrů lana, ale při troše opatrnosti se bez něj obejdete, jsou zde vytesané stupy.  V jeskyni se pak snadno zorientujete podle schématu

Interiér Bellohoehle

Interiér Bellohoehle

Baumannhoehle

Nedaleko Pfaffensteinu stojí kopec zvaný Quirl. Mimo značené cesty tu najdete hned dvě jeskyně. Jedna z nich se jmenuje Baumannova a je k nalezení na souřadnicích N 50° 54.414′ E 014° 03.985′.

Jeskyně je nevelká a její vchod je nenápadně ukryt nedaleko ohniště. Hledejte vytesanou číslici 183. Vchod je 2 metry vlevo. Uvnitř zjistíte, že existuje ještě nejméně jeden vchod (spíš východ) „o patro výš“.

Vchod do Baumannovy jeskyně

Vchod do Baumannovy jeskyně

Diebskeller

Nedaleko Baumannovy jeskyně, přibližně na souřadnicích N50°54.519′ E014°3.835′ najdeme jeskyni zvanou Diebskeller. Je tvořena vysokou klenbou, která je v jedné části dokonce dvojitá.

Vysoký vchod do Diebskeller

Vysoký vchod do Diebskeller

Diebskeller

Diebskeller

Schwedenhoehle a Eisloch

Na souřadnicích N 50° 49.797′ E 014° 03.326′ najdete snadno dostupnou jeskyni zvanou Schwedenhoehle. Přímo k jejímu nenápadném ústí vás přivede turistický chodník. Když prolezete chodbou, dostanete se do nečekaně rozlehlého a především vysokého prostoru.

Můžete tu také nahlédnout do ledové jámy – Eisloch.

Informační cedule

Informační cedule u Schwedenhoehle

Schwedenhoehle - tudy se dostanete dovnitř

Schwedenhoehle - tudy se dostanete dovnitř

Tiefe Hoehle

Schéma Tiefe Hoehle - klikněte

Schéma Tiefe Hoehle - klikněte

Přístup k Tiefe Hoehle - klikněte

Přístup k Tiefe Hoehle - klikněte

V nepřehledném terénu přibližně na souřadnicích N50°49.973′ E014°2.960′ se nachází Tiefe hoehle. Jak už název naznačuje, po průlezu úzkou vstupní štěrbinou se uvnitř klesá až do hloubky kolem pětadaceti metrů. Tady se bez lana určitě neobejdete.

Přístup k jeskyni se dá vyčíst ze schématu. Jak vidno, nachází se v okolí řada dalších jeskyní. Vchod do Bennohoehle je dokonce dostupný po turistickém chodníku.

Na následujícím snímku je vchod do jeskyně – musíte se nejprve vyškrabat komínem asi do dvou metrů a pak teprve postupovat do nitra skály

Vchod do Tiefe Hoehle

Vchod do Tiefe Hoehle

Tiefe Hoehle - jeskynní knížka

Tiefe Hoehle - jeskynní knížka

~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.