George Orwell: 1984

1984Je zajímavé podívat se na to, čím mne tohle dílo oslovovalo v minulosti a čím to dělá v dnešní době. Navzdory rozdílům v chápání románu je jeho četba stejně dnes jako tehdy mimořádný zážitek.

S románem 1984 jsem se poprvé setkal pravděpodobně jako středoškolák někdy v osmdesátých letech. Snad jsem se tehdy dostal k některému výtisku z nakladatelství ’68 Publishers, vlastně nevím. Určitě jsem ale v té době poslouchal také zdramatizovanou četbu jiného slavného Orwellova románu, Farmy zvířat, kterou vysílala Svobodná Evropa (nebo to byl Hlas Ameriky? Trochu mě děsí, že si to už dnes nedokážu vybavit).

Ačkoli nevím, kde jsem k 1984 tehdy přišel a nevybavuji si ani žádný okamžik  samotné četby, něco mi ve vzpomínkách přece zůstalo. Je to vzrušení. Byl jsem konsternovaný tím, jak Orwell vystihl naši současnost, prošpiclovanou společnost a permanentní tlak na konformitu.

Román znovu vyšel, pokud se nemýlím, začátkem devadesátých let, tentokrát už v Československu. Tedy jsem ho coby vysokoškolák četl podruhé. Tuhle četbu si vybavuji přesněji. Protože vzpomínky na nedávno zhroucený režim byly ještě velmi živé, převažovaly ve mně podobné pocity jako poprvé, hlavně fascinace tím, jak autor vycítit historické tendence a mohl dát své předpovědi tak děsivě přesný tvar. Milostnou linku románu jsem považoval za povinnou úlitbu tomu, aby se to prorocké dílo dalo považovat za román a bylo čtivé i pro lidi, kteří nemají bezprostřední zkušenost s životem v totalitě. A proces Winstonovy proměny po jeho zatčení,  to byla část románu,  jejíž význam mi byl záhadou. Zdálo se mi zbytečné se o tom rozepisovat.

Připadá mi zvláštní a těžko pochopitelné, jak jsem mohl být silou „prorockého aspektu“ románu tak zaslepen, že jsem přehlížel a nechápal jeho další hodnoty. Dnes, při svém třetím čtení vidím toto dílo jinak a troufám si říci, že komplexněji. Svůj nejnovější soud považuji za nejspravedlivější. Ale proč vlastně? Protože ho píšu dnes a tady a onen mladík který knihu hltal v dávných časech je mi v mnoha ohledech hodně vzdálený? Je tohle ale dost dobrý důvod pro tak sebevědomý postoj? Možná mě životní zkušenost otupila a já dnes v knize nacházím právě to nepodstatné…

To co vidím dnes jako nejvýznamnější prvek románu je napětí mezi všudypřítomným tlakem na konformitu a touhou po zachování si vlastní osobitosti. Nejde o prostředky, kterými je toto napětí realizováno. Sama existence onoho rozporu je tématem. Jsem ten poslední, kdo by chtěl srovnávat minulý režim s dneškem. Je ale jasné, že tlak na to, aby se jednotlivec přizpůsobil a zařadil existuje v každé společnosti. A vždycky budou existovat lidé kteří snadno podlehnou i ti, kteří odolávají.

Ten, kdo se nechce zařadit, nemusí být nutně nepřítelem existujícího režimu. I drobná disonance mezi tím, co považujeme (třeba jen intuitivně a neurčitě) za skutečné a správné a tím, co je jako skutečné a správné předkládáno a jako takové aktuálně uctíváno, však působí jako drobná porucha systému. Jako něco, co celý systém potenciálně ohrožuje. Stejně dnes jako tehdy. O’Brian říká Winstonovi: „Jsi kaz ve vzorku, Winstone. Jsi skvrna, která se musí vymazat“.

Druhé významné téma románu je naděje. Přestože poražen, přestože donucen zříci se všeho, stále tu cosi zůstává. Pár okamžiků autentického života vně systému a jeho tlaků a pák. To je pravý význam milostné linie románu. I ve všemocném systému se vždycky najdou úchylky jako je Winston. Přicházejí znovu a znovu navzdory působícímu tlaku. Odplata za to je strašlivá. Minulost v dokumentech i v myslích je změněna. Zanikne.

Přesto zůstává někdo, pro koho má minulost trvalou platnost a těch pár prchavých okamžiků lásky mu přináší naději.

Je to čtenář. Jsem to já.

Stárnu a měním se. Kdoví, kdy se k románu 1984 zase vrátím. Pravděpodobně se to ale jednou stane. Jsem zvědav, co v něm najdu.

~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.