Jaroslav Bartoš a jeho přilhávání podruhé

Jaroslav BartošPřed časem jsem tu zveřejnil text, který poukazoval na to, jak lze vhodnou manipulací s fakty dosáhnout kýženého dojmu, v tomto konkrétním případě mj. o autorství vystavených fotografií. Domníval jsem se, že tím celá věc končí. Teprve po několika měsících se ale můj text dostal k dámě, která k tématu má co říct. Proto tu máme dnes pokračování.

Jak to tedy je s Jaroslavem Bartošem a jeho věrohodností?

Magistra Žaludová je ředitelkou Galerie města Trutnova. Paní ředitelka mi napsala e-mail a svolila k jeho publikování na mém blogu.

Dopis zveřejňuji v plném znění, dovolil jsem si jen zvýraznit jednu pasáž.

Vážený pane Hruš,

dnes mi byl e-mailem zaslán odkaz na Váš článek týkající se výstavy Expedice Pamír, kterou pořádala naše galerie. To, co jsem se v něm dozvěděla bylo pro mě naprosto šokující zjištění. Po odchodu nyní již bývalého ředitele galerie pana Aleše Pražana jsem byla nedřivé pověřena řízením a následně jsem se stala ředitelkou této instituce. V souvislosti s tím, jsem převzala i výstavy, které pan Pražan domluvil, protože nebývá zvykem rušit předjednané výstavy. Už od samého počátku i ve (velmi strohých) poznámkách pana Pražana mi byla akce prezentována jako výstava Jaroslava Bartoše. Ten se sám od sebe nezmiňoval, že snímky nejsou jeho. Až na můj přímý dotaz kdo je autorem fotografií a zda by u nich neměly být popisky mi řekl, že ne všechny fotografie vytvořil on sám, ale že jsou dílem všech členů expedice až na jednoho, který vůbec nefotil, jména neuváděl. Sdělil mi ale svůj záměr, pojmout expozici nikoliv jako výstavu uměleckých fotografií, ale jako dokument výpravy. Stěžejním informačním zdrojem měl být film, který vytvořil a který na výstavě běžel. Upozornil mě, že tedy sice není autorem všech snímků, ale že je v podstatě autorem výstavy, kterou si vymyslel a zrealizoval. Nebývá to zvykem, ale vzhledem k tomu, že jsem si tuto výstavu nezvolila k realizaci sama a protože jsem ani nebyla u úvodních jednání k ní, ponechala jsem v podstatě koncepci na Jaroslavu Bartošovi a zajistila výstavu pouze po technické stránce. Celou akci jsme pak skutečně prezentovali z výše uvedených důvodů jako výstavu Jaroslava Bartoše. Považovala jsem ho na základě od něj získaných  informací za autora některých snímků a myšlenky výstavy.

Velice se Vám tímto za nastalou situaci omlouvám a to nejen jménem svým, ale takém jménem celé naší instituce.Pokud budete mít zájem, jsem ochotna se dohodnout na článku v některém oblastním periodiku, kde by bylo vše uvedeno na pravou míru. Zároveň bych Vás chtěla požádat, aby na naši instituci nebylo pohlíženo jako na organizaci, která se záměrně podílí na mystifikacích Jaroslava Bartoše. Bohužel jsem při přípravě výstavy mohla vycházet pouze z informací, které jsem měla od něho. Rozhodně nebylo naším záměrem Vám upřít autorství fotografií, glorifikovat nezaslouženě pana Bartoše a v neposlední řadě také uvádět naše návštěvníky v omyl.

Ještě jednou se hluboce omlouvám

Mgr. Lucie Žaludová
ředitelka Galerie města Trutnova

Rád bych dodal jen to, že omluva paní ředitelky nebyla nutná. Problém nebyl na její straně ani v její instituci.

Celá kauza Jaroslava Bartoše je popsaná zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.