Jaroslav Bartoš a nemoc zvaná přilhávání

J. BartošPřed pár dny jsem měl ve výstavní síni města Trutnova vernisáž svých fotografií z Pamíru. Totiž, neměl jsem tam vlastně výstavu svých fotografií, byla to výstava z expedice Pamír 2008. Vlastně ne, byla to výstava Jaroslava Bartoše. Jak to tedy vlastně bylo?

Stala se taková zajímavá věc. Jára i vedoucí výstavní síně prezentují fotografie jako snímky z naší expedice (což je pravda) a na přímý dotaz odpovídají, že autory snímků jsou všichni členové expedice. A to pravda není. Autor snímků je jen jeden. Jeho jméno se ale na výstavě nedozvíte. Najdete zde totiž jen jedno jméno. Je to jméno autora úvodního textu o naší výpravě – a to jméno je samozřejmě Jaroslav Bartoš.

Mám tedy výstavu fotografií, nikdo ale neví, že jsou to mé fotografie. Na výstavě sice nenajdete nic, kde by stálo, že fotografie pořídil Jára, přesto takový dojem vzniká.

Na vernisáži jsem se dostal do role jakéhosi spoluúčastníka výpravy, která se jinak celá točila kolem Jaroslava Bartoše. Jára opatřil výstavu krátkým textem o expedici a na vernisáži měl úvodní slovo. V obou textech se objevilo to, co jsem v titulku tohoto textu nazval přilháváním.

V úvodním slově jsme se od Járy dozvěděli, že jsme během výstupu na Pik Karla Marxe postavili osm výškových táborů. To je čtyřnásobek skutečného počtu. V Járově textu k výstavě se píše o nesmírně náročné (nebo namáhavé, to si přesně nepamatuji) přípravě expedice. Inu, každý si nesmírnou námahu představuje jinak, skutečnost byla taková, že jsme v celé čtveřici prodiskutovali během jednoho odpoledne potřebné vybavení a co chybělo, to jsme si koupili nebo půjčili. Já jsem obstaral víza a povolení GBAO a sehnal naprostou většinu informací o kopci a přeložil (především pro ruštinou nevládnoucího Járu) ruský popis výstupu.

Vernisáž byla jeden velký cirkus, postavený na prezentaci expedice ve formě sebeprezentace Jaroslava Bartoše. O autorovi fotografií se tu nikdo nezmínil, rušilo by to totiž cílevědomě budovaný dojem, že je jím Jára.

Že se takový dojem podařilo Járovi úspěšně vzbudit, to dokazují i novinářské ohlasy na vernisáž. I profesionálové podlehli Járovu přilhávání a domnívají se, že Bartoš je autorem vystavených fotografií. Podívejte se na texty na serveru Trutnovinky nebo na oficiálních stránkách města Trutnova. Na některých internetových fórech Jaroslav Bartoš dokonce otevřeně tvrdil, že bude mít vernisáž – a kdo jiný než autor by tohle mohl napsat? Viz jeho příspěvek na fóru Dech hor.

Situace na vernisáži mi připadá natolik typická, že jsem se rozhodl doplnit několik dalších fakt.

Jára sestříhal z naší expedice film. I v něm se dá najít několik tvrzení, která neodpovídají skutečnosti. Navzdory tomu, že se podle titulku jedná o dokumentární film.

Hned na začátku filmu se dozvíme, že jsme s sebou měli dvě stě metrů lan. Měli jsme jich o dost méně, ale budiž, zaokrouhlení se dá odpustit. Další zajímavá fakt následují. Jára ve filmu mluví o suťovisku, které jsme údajně museli přejít osmkrát. Pokud si dobře vzpomínám, Jára šel (stejně jako já) suťoviskem dvakrát nahoru a dvakrát dolů. Zde tedy násobil skutečný údaj dvěma. O kousek dál se ve filmu mluví o vynáškách do prvního výškového tábora. Jára mluví o třech vynáškách s celkovým převýšením přes 4800 metrů. Počet vynášek kupodivu souhlasí, celkové převýšení je ale zhruba 2200 metrů, tedy necelá polovina toho, co tvrdí Jára. Srovnáním s Mt. Blancem tak Jára nejvyšší horu Evropy dost (kdybych chtěl použít Járovu terminologii, napsal bych nesmírně) ponižuje. Dále v živém komentáři z nočního výstupu mluví Jára o trhlinách, které mají až deset, patnáct metrů. V téhle chvíli měl opravdu velké oči, já tam viděl trhliny nanejvýš pětimetrové.

Film vrcholí scénou z vrcholu Piku Karla Marxe. V titulku čteme cosi o silném větru a obrovském mrazu. Pokud ve výšce téměř sedmi tisíc metrů vydržíte dlouhé minuty bez rukavic, tak tam obrovský mráz určitě není. Ve skutečnosti bylo na vrcholu kolem nuly. Všimněte si v záběru vlajky, kterou lezec drží nad hlavou. Připadá vám, že takhle by se třepotala v silném větru? Na vrcholu panovalo totiž bezvětří.*)

Nemám na svém blogu ve zvyku prezentovat osobně laděné texty. Domnívám se ale, že pokud jsem se na vernisáži veřejně stal jen jakýmsi spoluúčastníkem Járova úspěchu aniž by se kdo dozvěděl kdo pořídil fotografie, kterými se Jára obklopil, mohu se také veřejně k věci vyjádřit. A protože se mi zdá, že to co proběhlo na vernisáži nebylo náhodné, ale naopak typické, přidal jsem několik dalších příkladů toho, co nazývám přilhávání.

Přilhávač upravuje ve své interpretaci fakta, aby svědčila v jeho prospěch. U údajů, které se obtížně ověřují může prostě uvést údaj vymyšlený, jindy jen “opomene” některou skutečnost zmínit.

Samozřejmě, každý občas něco trochu přibarví. U některých jedinců tahle snaha ale přesahuje meze slušnosti a stává se patologickou.

Sám pro sebe jsem si z této zkušenosti udělal několik závěrů. Většinou jsou příliš osobní, abych je tu publikoval, dva ale přece mohu.

  1. Jakékoli číslo, které se od Jaroslava Bartoše dozvíte, dělte dvěma. Ani pak ale nebudete mít jistotu, že je výsledek správný.
  2. Pokud Jaroslav Bartoš o něčem tvrdí, že to je jeho práce, je to možné. Mohli se na tom ale samozřejmě podílet i další lidé. Když ale Jára o něčem tvrdí, že to je výsledek společné práce, zatírá tím fakt, že na věci nemá žádný podíl.

Pokud se na výstavu do Trutnova vypravíte, doufám, že se vám fotografie budou líbit, ať už je pořídil kdokoli.

(tento článek má pokračování)

(Celá kauza Jaroslava Bartoše je popsaná zde)

(Tento text sem byl přenesen z původního umístění na adrese http://www.kmp.tul.cz/lide/hrus/)


*) Tenhle titulek už ve filmu umístěném na webu expedice nenajdete, vystřihl jsem ho.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.