S-42, dvoumístná čísla pásů a chyba GPS Oregon

S-42Zanedlouho vyrazím na svou druhou polární výpravu. V únoru chci navštívit Polární Ural. Pro oblast existují kvalitní sovětské mapy v měřítku 1:100 000. Mapy používají souřadnicový systém S-42. Jak takový systém funguje, o tom jsem tu nedávno psal. Zmínil jsem se v tom textu také o tom, že Garmin Oregon obsahuje chybu, která se projeví u pásů s dvouciferným číslem, tedy východně od čtyřiapadesátého stupně východní délky.

Chyba GPS Garmin Oregon (firmware 2.60)

Řekněme, že se budu pohybovat v oblasti jedenáctého pásu. Nastavení Oergona tedy provedu podle obrázku 1 (další podrobnosti nastavení viz můj článek o systému S-42). Rozhodnu se uložit do paměti bod, který leží právě uprostřed pásu. Jeho východní souřadnice je proto 11 500 000. Severní souřadnici zvolím jakoukoli. Vytvořím tedy nový waypoint a zadám mu takové souřadnice – obrázek 2.

Zobrazím si teď tento bod na mapě – obrázek 3 a bod se ukáže tam, kde má být. Když kliknu na tlačítko v horní části obrazovky, zobrazí se informace o bodu. Jak vidíte, Garmin jaksi zapomněl v detailech vypsat souřadnice, místo nich tam máme jen podtržítka – obrázek 4! To je dost vážná věc, říkám si. Co se tedy na souřadnice bodu podívat tak, že se přepnu zpátky do editace, tam ale nebudu nic měnit, jen se na ta čísla podívám. A tady je další zádrhel – Oregon nám souřadnice opět nezobrazí – obrázek 5! Navzdory tomu, že v tomtéž formuláři nám ta čísla dovolil vložit! To už je vážné.

Posunu se na mapě do okolí svého bodu. Zapíchnu tam „špendlík“ a chci odečíst jeho souřadnice. A opět nevidím žádné souřadnice obrázek 6!

Vidím tu tedy dvě chyby, které spolu zřejmě souvisejí.

V páse s dvoumístným číslem se

  1. nezobrazují souřadnice označeného bodu v mapě;
  2. nezobrazují souřadnice uloženého bodu, a to ani v informačním panelu mapy, ani ve formuláři pro editaci souřadnic.

Screenshoty

Obr. 1 Nastavení vlastního UTM

Obr. 1 Vlastní nastavení UTM

Obr.2 Vložení souřadnic bodu

Obr.2 Vložení souřadnic bodu

Obr.3 Bod na mapě

Obr.3 Bod na mapě

Obr.4 Informace o bodu

Obr.4 Informace o bodu

Obr.5 Zpět ve formuláři

Obr.5 Zpět ve formuláři

Obr.6 Označený bod na mapě

Obr.6 Označený bod na mapě

Jak chybu obejít

Systém S-42 nám naštěstí umožňuje relativně bezbolestně chybu navigačního přístroje obejít.

Východní souřadnice se určuje jako vzdálenost v metrech od středního poledníku, měřená východním směrem a zvětšená o číslo XX 500 000, kde XX je číslo pásu (viz můj článek o systému S-42). Problém nastává pro dvoumístná čísla pásů. Kdybychom tedy místo dvou cifer čísla pásu mohli napsat jen jednu cifru, nebo se bez čísla pásu úplně obejít, Oregon by nám souřadnice zobrazil s tím, že bychom si my sami museli chybějící čísla domyslet.

Když vím, že se budu celou dobu pohybovat uvnitř jedenáctého pásu, mohu do kolonky posun východně místo správné hodnoty 11 500 000 napsat jen 500 000 (obrázek 7) a před východní souřadnici, kterou mi GPS ukáže, si vždycky sám doplnit číslo 11 – obrázky 9 a 10. Nebo nastavit posun východně na hodnotu 1 500 000 a doplnit si vždycky jen jednu jedničku.

Podstatné je, že všechny ostatní parametry zobrazení musejí zůstat zachovány! Především se to týká středního poledníku, který vlastně určuje o jaký pás se jedná.

Na závěr ještě dodám, že u některých starších typů GPS Garmin se nedal posun východně obsahující dvoumístné číslo pásu vůbec zadat, protože v příslušné kolonce nebylo dost místa (mám vyzkoušeno na přístroji E-trex Legend). Bylo to nepříjemné, ale v konečném důsledku lepší, než stav u Oregona, který vám sice dovolí takový posun zadat, pak ale odmítne zobrazit souřadnice.

Screenshoty

Obr.7 Vynechání čísla pásu

Obr.7 Vynechání čísla pásu

Obr.8 Bod je stále na místě

Obr.8 Bod je stále na místě

Obr.9 Místo 00 si domyslíme 11

Obr.9 Místo 00 si domyslíme 11

Obr.10 Formulář najednou funguje

Obr.10 Formulář náhle funguje

 ~*~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.